Czasy prostych, plastikowych wanien odchodzą powoli w niepamięć. Ich miejsce zajmują ekskluzywne misy kąpielowe przypominające geometryczne rzeźby światowej klasy artystów. W kategorii wanien vintage, wzorowanych na dawnych epokach, znajdziemy zarówno modele na żeliwnych nóżkach, jakby przeniesione z pałacu Kleopatry lub prysznice z deszczownicą, stylizowane na okres międzywojenny i art deco. Projektując łazienkę możemy inspirować się przeszłością lub spoglądać w stronę futurystycznych form.
Retro wanny wracają do łask i to właśnie one pozwalają stworzyć wrażenie luksusu w łazience. Producenci wykorzystują nowoczesne technologie i syntetyczne materiały, które imitują żeliwo. Wolnostojące, wykonane z lanego marmuru, wsparte na stylizowanych, zwierzęcych nóżkach, przypominają balie z dawnych epok. Są wytrzymałe, estetyczne i to wokół nich tworzy się klimat łazienki. Dostępne są w kształcie owalnym lub z podniesionym zagłówkiem, który zapewnia większą wygodę podczas kąpieli. Warto zwrócić uwagę na rozmiar, gdyż mogą mieć długość od ok. 160 do 180 cm. Kolejny materiał, który naśladuje żeliwo to akryl. Pozwala na uzyskanie spektakularnego efektu antycznej balii, wystarczy, że korpus zostanie osadzony na charakterystycznych, złoconych nóżkach. Żeliwne wanny owalne to luksusowa propozycja dla wymagających. Ciekawie prezentują się dwukolorowe: czarna powłoka na zewnątrz i białe wnętrze. Wykorzystanie tradycyjnego materiału pozwala na połączenie przeszłości z przyszłością. Współczesne, żeliwne wanny wykonywane w oparciu o indywidualne wzornictwo, to produkty z najwyższej półki.
Prysznice w stylu retro wykonane są z najwyższą starannością. Producenci współczesnej armatury z dużą dokładnością potrafią odtworzyć instalacje sprzed stu lat. Mosiądz posiada kolor starego złota, jest dodatkowo powlekany i zabezpieczany przed korozją. Dlatego prysznice na mosiężnym drążku, z dużą słuchawką i staromodną deszczownicą, są ciężkie, trwałe, łatwe do czyszczenia. Ekskluzywne modele wykonane są ze stopów metalu oraz oryginalnych, ceramicznych elementów. Stylowe pokrętła do wody zimnej i gorącej można zamontować zarówno w wannie, pod prysznicem, jak i przy umywalce. Prysznice w stylu art deco mogą być wykonane z chromu i barwione na kolor srebrny, miedziany, bądź złoty.
Światowej klasy producenci wyposażenia łazienek, starają się dostosować najnowsze modele do potrzeb środowiska. Wykorzystanie do produkcji materiałów pochodzących z recyclingu, to już norma. Kolejne innowacje mają na celu zmniejszenie poboru wody przy jednoczesnym zachowaniu komfortu kąpieli. Dlatego luksusowe systemy prysznicowe posiadają inteligentne sterowniki, umożliwiające regulację strumienia wody. Technologia AirPower wzbogaca wodę w tlen, sprawiając, że każda kropla jest wyjątkowo lekka i daje odczucie letniej mżawki. Prysznicowa instalacja podtynkowa to bez wątpienia rozwiązanie kosztowne ale pozwala na optymalne wykorzystanie wody.
Jeśli chcemy uzyskać efekt luksusu w łazience, powinniśmy wybrać wannę minimalistyczną, o idealnie geometrycznym kształcie. Najczęściej wybieranym tworzywem jest akryl, który pozwala na uzyskanie nowatorskich kształtów o płynnej linii, inspirowanych dziełami współczesnych rzeźbiarzy. Geometryzacja w łazience ma duże znaczenie. Wyjątkowo finezyjnie wyglądają owalne wanny z zagłówkiem symetrycznie podniesionym po obu stronach. Kształt przypominający łódkę lub przecięte jajko to wyraz kunsztu w tej kategorii. Luksusowe misy kąpielowe posiadają możliwość montażu podświetlenia, które sprzyja relaksowi.
W przypadku nowoczesnych, inteligentnych pryszniców, znamiona luksusu noszą zestawy wolnostojące, podłogowe, które przeznaczone są nie tylko do zwykłych łazienek, lecz do pokojów kąpielowych. Ekskluzywne kabiny prysznicowe powinny być wykonane ze szkła o wyjątkowej odporności. Coraz popularniejsze stają się modele walk in. Można je montować zarówno w łazienkach, jak i w nietypowych miejscach na terenie domu, np. w obrębie sypialni lub pokoju. Wybierając kabinę, zwróćmy uwagę na innowacyjne rozwiązania, np. powłoki zabezpieczające przed parowaniem, wilgocią i zabrudzeniami.
Wannę z hydromasażem można kupić zarówno w opcji standardowej, ekonomicznej, jak i ekskluzywnej. Wybierając drugi wariant, zwróćmy uwagę na nowoczesne technologie, jakie zastosowano w danym modelu: czy posiada masaż wodny, powietrzny, pulsacyjny, oświetlenie LED, termometr, ilość punktów masażowych, ozonowanie wody, zabezpieczenia antybakteryjne, jaki jest rodzaj sterowania (elektryczny to standard). W tej kategorii znajdziemy zarówno modele prostokątne, jak i asymetryczne – narożne z siedziskami, w których z kąpieli może korzystać więcej osób. Wanna z hydromasażem może posłużyć do stworzenia własnego, domowego spa i być źródłem upragnionego relaksu po pracy bądź po podróży.