Podłoga z kamienia ma swoje wady i zalety, ale mylne jest przekonanie, że pasuje tylko do luksusowych wnętrz. Kamień to świetny materiał budowlany i aranżacyjny, przede wszystkim odporny na ścieranie i wytrzymały na wszelkie uszkodzenia.
Dla wielu osób podłogi z kamienia kojarzą się z częścią wystroju luksusowych wnętrz, a to głównie dlatego, że uchodzą za zimne i surowe, co właśnie przywołuje na myśl ogromne przestrzenie w nowoczesnych i modernistycznych domach czy mieszkaniach. Po części to prawda, ponieważ często w willach możemy zauważyć podłogi z kamienia, niemal w każdym pomieszczeniu. W końcu jest to świetny budulec, który ma całą masę zalet użytkowych.
Kamień świetnie współgra z wystrojem balkonowym, patio czy wyłożony na ścieżce ogrodowej, ale coraz więcej osób decyduje się też na ułożenie z niego podłogi, np. w salonie czy kuchni. W gruncie rzeczy kamienna podłoga nie musi być wcale horrendalnie kosztownym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz.
Gdy nie wiesz na jaką posadzkę się zdecydować, śmiało możesz postawić na tę z kamienia. Dlaczego? Według wielu dekoratorów wnętrz, jak i architektów, jest to inwestycja na lata. Główną zaletą naturalnego kamienia jest na pewno trwałość oraz odporność na zużycie, czyli wszelkie ewentualne uszkodzenia. Rzecz jasna kamienna podłoga może być wykonana z różnego rodzaju skał, które cechują się też różnorodnością struktur, a co się z tym wiąże, płytki podłogowe można poddać obróbce i dopasować ich kształt i grubość do całości dekoratorskiej danego pomieszczenia.
W przypadku większości materiałów podłogowych, czas nie wpływa na ich korzyść, jednak z kamieniem jest inaczej. Z biegiem lat jego struktura staje się bardziej wyrazista, co więcej jest to też świetny materiał, aby zastosować pod nim ogrzewanie podłogowe.
Jakie rodzaje kamienia są najchętniej wybierane na podłogi? To marmur i granit. Marmur można dostać w wielu wariantach kolorystycznych, ale jest to materiał, o który trzeba szczególnie dbać, bo dość szybko zaczyna matowieć. Dlatego najkorzystniej wykładać nim podłogi w przedpokoju lub na balkonie czy tarasie.
Z kolei granit jest bardzo trwałym materiałem, więc posadzki są niezwykle odporne na wszelkie zarysowania i łatwe w czyszczeniu. Kuchnia, a także łazienka – to domowe pomieszczenia, w których granitowa posadzka sprawdzi się najlepiej, bo z łatwością pozbędziemy się z niej wszelkich zabrudzeń, o które tam nie trudno.
Zanim zdecydujemy się na ułożenie podłogi z kamienia, musimy wcześniej zwizualizować całość dekoratorską danego pomieszczenia. Dlatego pamiętajmy, by wziąć pod uwagę stopień zużycia kamienia (to zależy od miejsca, w którym zdecydujemy się na położenie posadzki) i jego współgranie z pozostałymi elementami wyposażenia. Na przykład, gdy zdecydujemy się na kamienną podłogę w kuchni, to powinna się ona łączyć z blatami kuchennymi, a w pokoju dziennym z obudową kominka czy parapetami.
Kamień jest surowcem dekoratorskim, który podkreśla nietuzinkowy charakter wnętrza i będzie tworzyć naprawdę dobrą kompozycję z materiałowymi meblami, drewnem, a już w szczególności z fragmentami domowej roślinności. Oczywiście łączenie poszczególnych elementów wyposażenia wnętrza w jednej kolorystyce jest bardzo szykowne, ale nie bójmy się też nieco zaszaleć.
Zagrajmy kontrastem, na zasadzie ekspozycji kolorów. Dla przykładu kamienną podłogę (np. grafitową) śmiało możemy zestawić np. z soczystą barwą ścian. Pazura całości dodadzą też nieszablonowe dodatki, chociażby jakieś unikatowe misy na owoce, np. przywiezione z wakacyjnej wycieczki.