Co musisz wiedzieć o rekuperacji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, jest coraz  popularniejsza. Opiera się na zasysaniu powietrza wytwarzanego przez maszynę. Rekuperacja ma wiele zalet. Co trzeba o niej wiedzieć, aby się na nią zdecydować? 

Czym jest rekuperator?

Nazwa ta odnosi się do urządzenia, które zmniejsza utratę ciepła podczas wentylacji pomieszczeń. Jest to konieczne, ponieważ bez odpowiedniej wentylacji możemy nabawić się w domu wilgoci. Grawitacyjne systemy wentylacji, zdecydowanie najczęściej montowane, powodują jednak straty cennego ciepła. Zasada działania tego urządzenia polega na tym, że ogrzewa ono powietrze napływające do domu.

Jak jest zbudowany rekuperator?

Rekuperator zbudowany jest  z dwóch wentylatorów: nawiewnego i wywiewnego. Uzupełnia je wymiennik ciepła, w którym nagrzewa się powietrza, które dostaje się do wnętrza domu poprzez kontakt z powietrzem wywiewanym (cieplejszym). W rekuperatorze znajdziemy też filtry zatrzymujące zanieczyszczenia.

Jakie są jeszcze korzyści z działania rekuperatora?

Przede wszystkim dzięki niemu ograniczymy koszty związane z ogrzewaniem. W dużej mierze wynikają one ze strat ciepła, do których dochodzi w wyniku tworzenia się mostków termicznych. Najlepsze urządzenia w omawianej klasie pozwalają odzyskać do 90% ciepła, które normalnie zostaje utracone. Szacuje się, że pozwala to zmniejszyć koszt ogrzewania o 20 – 30%.

Kiedy najlepiej jest instalować rekuperator?

Eksperci przyznają, że najlepszym momentem na podjęcie decyzji o instalacji rekuperatora jest czas budowy domu. Taka instalacja wymaga odpowiednio sporządzonego planu. Wynika to z faktu, że przewody doprowadzające i odprowadzające ciepło mają nawet po kilkanaście cm średnicy i może być je trudno umieścić w już istniejących ścianach budynku – w każdym razie taki zabieg będzie wymagał daleko idących przeróbek.

Odpowiednie planowanie rekuperacji ułatwia późniejsze sprawne funkcjonowanie systemu. Najbardziej dogodnym usytuowaniem samego urządzenia jest zamontowanie go w kotłowni lub na poddaszu. Odpowiednie obliczenie przez specjalistę przepływów powietrza pozwala dokładnie dopasować model rekuperatora.

Na co zwracać uwagę przy wyborze rekuperatora?

Podstawowym parametrem, który powinien nas interesować, jest sprawność odzyskiwania ciepła. Najlepsze osiągnięcia potrafią mieć w tym parametrze modele z przeciwprądowym odzyskiwaniem ciepła. Tańsze rozwiązania opierają się na wymiennikach krzyżowych o znacznie gorszych parametrach. Na rynku dostępne są także wymienniki, które oprócz ciepła, odzyskują wilgoć. Warto też zwrócić uwagę na parametry takie jak energochłonność wentylatorów, niezawodność urządzenia oraz możliwość automatycznego sterowania urządzeniem.

Indywidualizacja systemu rekuperacji

Projektując system rekuperacji do domu, trzeba pamiętać o tym, że każdy człowiek ma inne potrzeby. Dla jednych najważniejsza jest cicha praca urządzenia, a dla innych pierwszorzędne znaczenie ma intuicyjna i prosta obsługa sterowania systemem rekuperacji. Czasami dobrym rozwiązaniem będzie urządzenie zawierające grzałkę i bypass, umożliwiające zwiększenie i zmniejszenie temperatury wewnątrz pomieszczenia.

Czy rekuperator można zamontować samemu?

Niestety, samodzielny montaż systemu rekuperacji nie jest wskazany. Jest to zbyt skomplikowana instalacja i lepiej jest powierzyć ją w ręce dobrego specjalisty. Ważne jest, aby wykonała ją osoba doświadczona – najlepiej, aby był to fachowiec autoryzowany przez producenta tego rodzaju urządzeń. Ważną sprawą jest również otrzymanie gwarancji na instalację i urządzenia składające się na nią. Dzięki temu będziemy spokojni o tę inwestycję.

ihousesystems

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zalety i zastosowania studni głębinowych w codziennym życiu
Zalety i zastosowania studni głębinowych w codziennym życiu
Odkryj, jak studnie głębinowe mogą wpływać na Twoje codzienne życie. Przeczytaj o zaletach i praktycznych zastosowaniach tych nieocenionych rozwiązań ekologicznych.
Jak wybrać odpowiedni materiał na pokrycie kominowe?
Jak wybrać odpowiedni materiał na pokrycie kominowe?
Dowiedz się, jakie czynniki są kluczowe podczas wyboru materiału na pokrycie kominowe. Zrozum specyfikę różnych typów materiałów i naucz się, jak dopasować je do konkretnych potrzeb i wymagań.
Poradnik: Jak prawidłowo dobrać i zainstalować maty solne do osłony ogrodu
Poradnik: Jak prawidłowo dobrać i zainstalować maty solne do osłony ogrodu
Odkryj skuteczne metody dobierania i instalacji mat solnych do ochrony Twojego ogrodu. Poradnik dla zielonych palców pragnących maksymalnej ochrony roślin.
Ostatnie wpisy
Polecamy