Smart dom – sposoby na sterowanie oświetleniem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Smart dom to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nowoczesne technologie znacznie usprawniają codzienne funkcjonowanie, a do tego często pozwalają zaoszczędzić. Jakie są sposoby na sterowanie światłem?

Oświetlenie domu jest niezwykle ważne. Dawniej w pokojach znajdował się żyrandol, do tego jakaś lampa stojąca w rogu i to wszystko. Obecnie wnętrza prezentują się zupełnie inaczej. Podświetlane sufity, szafki, podłogi – pomysłów i możliwości jest całe mnóstwo. Światło pozwala stworzyć unikalny klimat wnętrza, dodaje nastrojowości, a co za tym idzie – poprawia komfort osób, które w nim przebywają.

Na czym polega sterowanie oświetleniem?

Sterowanie oświetleniem jest możliwe dzięki radiowemu przesyłowi sygnałów. W smart domu są zamontowane specjalne nadajniki oraz odbiorniki. To one umożliwiają sterowanie lampami czy oprawami świetlnymi. Wszystkim możemy zarządzać dzięki aplikacji. Program jest na tyle prosty, że nie trzeba być ekspertem w dziedzinie nowych technologii, by sobie ze wszystkim poradzić. Włączać i wyłączać światło można więc za pomocą smartfona czy tabletu. Są też czujniki, które reagują na ruch.

Zaplanuj inteligentne sterowanie oświetleniem już wcześniej

Jeśli marzy nam się inteligentny dom, to najlepiej planować takie rozwiązania jeszcze podczas budowy. Aczkolwiek wdrożenie ich później również jest możliwe, chociaż nieco trudniejsze i może się wiązać z wyższymi kosztami. Podczas budowy można łatwo wprowadzić okablowanie, które będzie w przyszłości potrzebne do sterowania inteligentnym oświetleniem.

Różne rodzaje oświetlenia

Oświetlenie może dzielić się na główne, dekoracyjne i miejscowe. Pierwsze znajduje się w głównej części domu, najczęściej na suficie (żyrandol itp.). Dekoracyjne zapewnia zaś wyjątkowy klimat oraz scenerię całego wnętrza. Jest to zazwyczaj podświetlenie sufitu, szafki, rzeźby itp. Z kolei miejscowe oświetla wskazane miejsce, np. blat w kuchni.

W smart domu oświetlenie można różnie zaaranżować

Posiadacze smart domów zazwyczaj tworzą różne aranżacje, nazywane też scenami. Na przykład światło główne włącza się, gdy ktoś wchodzi do pokoju, a po jego wyjściu się wyłącza. Z kolei podświetlenia miejscowe są włączane o określonych porach dnia – najpewniej wieczorami. Takie sceny można tworzyć samodzielnie, zgodnie ze swoimi upodobaniami. Chodzi o to, by osoby, które mieszkają w inteligentnym domu, były zadowolone i czuły się bardziej komfortowo.

Oświetlenie można też często przyciemniać. Przykładowo wczesnym wieczorem, gdy coś robimy, może świecić intensywniej, z kolei wieczorem, gdy np. oglądamy coś w telewizji – światło przygasa, zostawia delikatną poświatę. Można to regulować np. na tablecie czy smartfonie, nie trzeba ustawiać stałych godzin, co byłoby mało praktyczne.

Zdj. główne: R ARCHITECTURE/unsplash.com

Beata Tyrchniewicz
Beata Tyrchniewicz to autorka i projektantka, specjalizująca się w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz ogrodów. Jest absolwentką architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie rozwijała swoje umiejętności i zdobywała wiedzę na temat najnowszych technik projektowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie korzyści przynosi automatyczne nawadnianie w domowym ogrodzie?
Jakie korzyści przynosi automatyczne nawadnianie w domowym ogrodzie?
Odkryj, jak system automatycznego nawadniania garden może przekształcić Twój domowy ogród, oszczędzając czas i zasoby, a także poprawiając stan Twoich roślin.
Wybór idealnego systemu odprowadzania wody pod prysznicem
Wybór idealnego systemu odprowadzania wody pod prysznicem
Odkryj kluczowe aspekty wyboru idealnego systemu odprowadzania wody w przestrzeni Twojego prysznica. Dowiedz się, jak poprawa tego elementu może zwiększyć komfort użytkowania łazienki.
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?
Bezpieczeństwo domu jest jednym z najważniejszych zagadnień, które powinniśmy brać pod uwagę.
Ostatnie wpisy
Polecamy