Smart dom – sposoby na sterowanie oświetleniem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Smart dom to coraz popularniejsze rozwiązanie. Nowoczesne technologie znacznie usprawniają codzienne funkcjonowanie, a do tego często pozwalają zaoszczędzić. Jakie są sposoby na sterowanie światłem?

Oświetlenie domu jest niezwykle ważne. Dawniej w pokojach znajdował się żyrandol, do tego jakaś lampa stojąca w rogu i to wszystko. Obecnie wnętrza prezentują się zupełnie inaczej. Podświetlane sufity, szafki, podłogi – pomysłów i możliwości jest całe mnóstwo. Światło pozwala stworzyć unikalny klimat wnętrza, dodaje nastrojowości, a co za tym idzie – poprawia komfort osób, które w nim przebywają.

Na czym polega sterowanie oświetleniem?

Sterowanie oświetleniem jest możliwe dzięki radiowemu przesyłowi sygnałów. W smart domu są zamontowane specjalne nadajniki oraz odbiorniki. To one umożliwiają sterowanie lampami czy oprawami świetlnymi. Wszystkim możemy zarządzać dzięki aplikacji. Program jest na tyle prosty, że nie trzeba być ekspertem w dziedzinie nowych technologii, by sobie ze wszystkim poradzić. Włączać i wyłączać światło można więc za pomocą smartfona czy tabletu. Są też czujniki, które reagują na ruch.

Zaplanuj inteligentne sterowanie oświetleniem już wcześniej

Jeśli marzy nam się inteligentny dom, to najlepiej planować takie rozwiązania jeszcze podczas budowy. Aczkolwiek wdrożenie ich później również jest możliwe, chociaż nieco trudniejsze i może się wiązać z wyższymi kosztami. Podczas budowy można łatwo wprowadzić okablowanie, które będzie w przyszłości potrzebne do sterowania inteligentnym oświetleniem.

Różne rodzaje oświetlenia

Oświetlenie może dzielić się na główne, dekoracyjne i miejscowe. Pierwsze znajduje się w głównej części domu, najczęściej na suficie (żyrandol itp.). Dekoracyjne zapewnia zaś wyjątkowy klimat oraz scenerię całego wnętrza. Jest to zazwyczaj podświetlenie sufitu, szafki, rzeźby itp. Z kolei miejscowe oświetla wskazane miejsce, np. blat w kuchni.

W smart domu oświetlenie można różnie zaaranżować

Posiadacze smart domów zazwyczaj tworzą różne aranżacje, nazywane też scenami. Na przykład światło główne włącza się, gdy ktoś wchodzi do pokoju, a po jego wyjściu się wyłącza. Z kolei podświetlenia miejscowe są włączane o określonych porach dnia – najpewniej wieczorami. Takie sceny można tworzyć samodzielnie, zgodnie ze swoimi upodobaniami. Chodzi o to, by osoby, które mieszkają w inteligentnym domu, były zadowolone i czuły się bardziej komfortowo.

Oświetlenie można też często przyciemniać. Przykładowo wczesnym wieczorem, gdy coś robimy, może świecić intensywniej, z kolei wieczorem, gdy np. oglądamy coś w telewizji – światło przygasa, zostawia delikatną poświatę. Można to regulować np. na tablecie czy smartfonie, nie trzeba ustawiać stałych godzin, co byłoby mało praktyczne.

Zdj. główne: R ARCHITECTURE/unsplash.com

ihousesystems

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Sklep z oświetleniem – jakie artykuły można w nim znaleźć?
Sklep z oświetleniem – jakie artykuły można w nim znaleźć?
Sklep z oświetleniem to miejsce, gdzie można znaleźć szeroki wybór artykułów związanych z oświetleniem. Oświetlenie jest niezbędne w każdym domu, biurze czy sklepie, a wybór odpowiedniego źródła światła może mieć ogromny wpływ na atmosferę pomieszczenia, a także na nasze samopoczucie.
Jak przeprowadzić efektywny remont małego mieszkania? Poradnik krok po kroku
Jak przeprowadzić efektywny remont małego mieszkania? Poradnik krok po kroku
Odkryj sprawdzone metody przeprowadzania efektywnego remontu w małym mieszkaniu. Praktyczne wskazówki, poradnik krok po kroku, dla każdego, kto planuje zmiany we wnętrzu.
Czy warto mieć nowoczesny kominek w salonie?
Czy warto mieć nowoczesny kominek w salonie?
Kominek to element wyposażenia, który nie tylko wprowadza do domu przytulną atmosferę, ale także może być źródłem ciepła. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są różne modele kominków, a jednym z nich są nowoczesne kominki. Czy warto zdecydować się na taki rodzaj kominka?
Ostatnie wpisy
Polecamy