Starlink. Czym jest kosmiczny internet od SpaceX?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

SpaceX i lider firmy – Elon Musk, mają reputację pionierów technologicznych – od płatności cyfrowych po samochody, rakiety, sieci energetyczne, misje na Marsa, a teraz sam internet. 

Starlink to globalny system satelitarny wdrożony przez SpaceX w celu zapewnienia szybkiego szerokopasmowego dostępu do internetu w miejscach, w których był on zawodny, drogi lub całkowicie niedostępny. Dział badań, rozwoju i produkcji satelitów SpaceX ma siedzibę w Redmond w stanie Waszyngton. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym projekcie? Przeczytaj dalszą część artykułu!

Czym jest Starlink?

Starlink to ambitny projekt amerykańskiej prywatnej firmy kosmicznej SpaceX, pod którego patronatem powstało tysięce satelit dostarczających szerokopasmowy internet dla wszystkich na Ziemi. Starlink jest projektem na niespotykaną dotąd skalę i słynie z nowatorskiego podejścia do podróży kosmicznych i technologii satelitarnej.

Rozwój projektu Starlink

Rozwój projektu rozpoczął się w 2015 roku. Prototypy testowe zostały pomyślnie uruchomione 22 lutego 2018 roku. Do 2017 r. SpaceX przedstawił przepisy dotyczące wystrzelenia łącznie prawie 12 000 satelitów na orbitę Ziemi do połowy lat 20. XX wieku. W maju 2019 roku wystrzelono pierwszą grupę 60 prototypowych satelitów. SpaceX zaczęło świadczyć komercyjne usługi dostępu do internetu w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie już w 2020 r.

Reszta świata ma mieć możliwość korzystania z usług Starlink w 2021 r. SpaceX planuje też sprzedaż satelitów, wykorzystując ten sam system do celów badawczych i naukowych.

SpaceX – Starlink Mission

Z ilu satelitów składa się sieć Starlink i czym różnią się od standardowych satelitów?

SpaceX otrzymało licencję na budowę sieci 12 000 satelitów Starlink. W październiku 2019 firma wystąpiła o licencję na rozbudowę sieci o dodatkowe 30000 satelitów.

Standardowe satelity komunikacyjne umieszczane są na orbicie geostacjonarnej wokół Ziemi na wysokości około 36 000 kilometrów. Z tego miejsca satelita potrzebuje tyle samo czasu na obrót wokół Ziemi, ile potrzebuje Ziemia na obrót wokół własnej osi, co sprawia, że taki satelita wydaje się „nieruchomy”. Dzięki tej właściwości można łatwo odbierać zagraniczne kanały telewizyjne za pomocą anteny satelitarnej. Takie systemy mają jednak tę wadę, że sygnały docierają do i z satelity dość długo.

Aby móc zaoferować szerokopasmowy internet wszystkim mieszkańcom Ziemi, w tym regionom górzystym i odległym, SpaceX zdecydowało się umieścić wiele tysięcy satelitów Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Elon Musk i SpaceX mają nadzieję, że unikalna technologia Starlink pomoże wypełnić lukę w łączności między obszarami miejskimi i wiejskimi. Obecnie obszary wiejskie stoją przed wyzwaniami związanymi z uzyskaniem dostępu do internetu z powodu ogromnych kosztów infrastruktury. Oznacza to koszty kopania rowów, układania kabli lub światłowodów, a nawet rozwiązywania sporów dotyczących praw własności. Jednak satelity Starlink mogą przesyłać sygnał internetowy bezpośrednio do bramki lub terminala użytkownika na ziemi. Oznacza to, że do przesłania sygnału internetowego do wiejskich domów potrzeba znacznie mniejszego wykorzystania infrastruktury. Każdy satelita Starlink będzie komunikował się z czterema innymi satelitami za pomocą laserów. Oznacza to, że będą przesyłać dane na cały świat z prędkością prawie równą prędkości światła!

W jaki sposób satelity Starlink są wysyłane w kosmos?

Pierwsza partia 1584 satelitów wystrzelona została w kosmos podczas 72 startów. W międzyczasie (w kwietniu 2020 r.) SpaceX wystrzelił w kosmos aż 400 satelitów Starlink, z których każdy został dostarczony na orbitę za pomocą rakiet Falcon 9 SpaceX. Podczas tych startów w kosmos wystrzelono jednocześnie serię 60 satelitów. Z czasem SpaceX chce wysyłać serię satelitów Starlink co dwa tygodnie lub co najmniej raz w miesiącu. W przyszłości SpaceX planuje również wystrzelenie w kosmos serii 400 satelitów Starlink jednocześnie za pomocą statku kosmicznego.

Ile będzie kosztował Internet Starlink?

Obecni beta testerzy podali, że koszt sprzętu anteny i routera wyniósł $499, a sam dostęp do internetu to miesięczny koszt $99. Dla porównania satelitarny plan internetowy firmy Viasat waha się od $30 do $150 miesięcznie dla prędkości pobierania od 12 Mb / s do 100 Mb / s, a plany HughesNet wahają się od około $60 do $150 miesięcznie przy prędkości pobierania 25 Mb / s.

Fot. Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket/Getty Images

ihousesystems

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy lampy solarne mogą zostać w ogrodzie na zimę?
Czy lampy solarne mogą zostać w ogrodzie na zimę?
Mroźna aura i opady śniegu nie służą roślinom oraz wielu innym przedmiotom, które trzeba chronić przed niską temperaturą. Jak jednak […]
Jak prawidłowo zabezpieczyć meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi
Jak prawidłowo zabezpieczyć meble ogrodowe przed warunkami atmosferycznymi
Poznaj skuteczne metody zabezpieczenia mebli ogrodowych przed wpływem różnych warunków atmosferycznych. Dowiedz się, jak długo zachować ich estetykę i funkcjonalność.
Kluczowe elementy układu elektrycznego: dławiki
Kluczowe elementy układu elektrycznego: dławiki
Dławiki stanowią istotny element układów elektrycznych. Ich właściwe zrozumienie pozwala na poprawne zaprojektowanie i działanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Jakie są ich rodzaje i działanie?
Ostatnie wpisy
Polecamy