Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Porady

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja paneli fotowoltaicznych może się okazać bardzo dobrą decyzją pod względem finansowym. Decydując się na system, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak sprzęt, opcje finansowania, a także firmę montującą instalację

Odpowiednio dopasowując wspomniane parametry, kupno paneli fotowoltaicznych będzie tańsze i zostanie przeprowadzone we właściwy sposób. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Podstawy – główne elementy systemu energii słonecznej

Zaliczają się do nich panele fotowoltaiczne i inwerter. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które przekształca energię słoneczną w elektryczną. Z kolei inwerter zmienia energię elektryczną w formę, która jest zdatna do odbioru przez urządzenia wykorzystywane w domu.

Do głównych elementów układu paneli fotowoltaicznych zalicza się również system monitorowania. Dzięki niemu można się dowiedzieć, ile rzeczywiście energii elektrycznej jest wytwarzane, a ile zużywane.

Kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę

W ramach pierwszego kroku trzeba określić wydajność panelu słonecznego. Dzięki temu będzie można zdecydować się na instalację, która spełni zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Można zrobić to w następujący sposób – mnożąc roczne zużycie prądu przez 1,2 i podzielić to przez produkcję roczną z kW. Wynik będzie mocą instalacji fotowoltaicznej, która spełni Twoje oczekiwania.

Następna kwestia to sprawdzenie gwarancji producentów paneli słonecznych. Średnia branżowa wynosi od 10 do 25 lat i właśnie w tym przedziale powinno mieścić się poręczenie dostawcy/producenta paneli. Potem trzeba porównać koszty z przewidywaną wydajnością. 

Na jakie dane techniczne paneli zwracać uwagę

Ilość energii elektrycznej, którą mogą wyprodukować panele słoneczne, zależy od kilku czynników. Zalicza się do nich m.in. moc znamionowa, tolerancja mocy, a także sprawność i współczynnik temperaturowy. Po zestawieniu ich ze sobą użytkownik będzie mógł ustalić, ile energii są w stanie wygenerować przyszłe panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne słyną ze swojej trwałości. Jednak na niektórych obszarach występują wyjątkowo obfite opady śniegu albo silny wiatr. Jeśli mieszkasz właśnie w takiej okolicy, to upewnij się, że panele, na które się decydujesz, są zaprojektowane w sposób pozwalający im wytrzymać bardziej wymagające warunki pogodowe. Dobrym wyborem będą systemy spełniające wymagania norm IEC 61215.

Koszt paneli fotowoltaicznych – jak go zredukować?

Cena za montaż paneli fotowoltaicznych wyniosła w 2021 roku ok. 13 500–28 000 złotych brutto z uwzględnieniem 8% podatku VAT. Z kolei średnia cena jednego panela słonecznego to ok. 1200 za sztukę.

Żeby zredukować koszty zarówno zakupu, jak i montażu, warto zastanowić się nad skorzystaniem z finansowania inwestycji. Na szczęście nie brakuje programów, które zapewniają dodatkowe środki na zakup i instalację paneli. Zaliczają się do nich pakiety takie jak: Mój Prąd 4.0, Ulga Termomodernizacyjna, Agroenergia, Czyste Powietrze cz. III czy  Energia Plus. Warto też się dowiedzieć, czy w Twoim regionie nie jest prowadzony oddzielny program dofinansowania. Można też skorzystać z pożyczki bankowej. Biorąc te programy pod uwagę, wybór i instalacja paneli przebiegnie sprawniej i taniej.

zdj. główne: Andreas Gücklhorn/unsplash.com

ihousesystems

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak mikroapartamenty mogą zyskać na wartości dzięki profesjonalnym wykończeniom wnętrz?
Jak mikroapartamenty mogą zyskać na wartości dzięki profesjonalnym wykończeniom wnętrz?
Rozważasz inwestycję w mikroapartamenty? Odkryj, jak profesjonalne wykończenia wnętrz mogą zwiększyć ich wartość oraz sprawić, że staną się bardziej atrakcyjne dla potencjalnych najemców lub kupców.
Jak wybrać idealny anemostat prostokątny do twojego sufitu podwieszanego?
Jak wybrać idealny anemostat prostokątny do twojego sufitu podwieszanego?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybierać anemostaty prostokątne, które będą doskonale pasować do każdego rodzaju sufitów podwieszanych, gwarantując niezawodne działanie.
Rozmieszczenie oświetlenia w mieszkaniu – jak zrobić to prawidłowo?
Rozmieszczenie oświetlenia w mieszkaniu – jak zrobić to prawidłowo?
Rozmieszczenie oświetlenia w mieszkaniu to kluczowy element tworzenia funkcjonalnego i przyjemnego wnętrza.
Ostatnie wpisy
Polecamy