Jak wybrać panele fotowoltaiczne? Porady

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja paneli fotowoltaicznych może się okazać bardzo dobrą decyzją pod względem finansowym. Decydując się na system, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki, jak sprzęt, opcje finansowania, a także firmę montującą instalację

Odpowiednio dopasowując wspomniane parametry, kupno paneli fotowoltaicznych będzie tańsze i zostanie przeprowadzone we właściwy sposób. W takim razie na co zwrócić uwagę?

Podstawy – główne elementy systemu energii słonecznej

Zaliczają się do nich panele fotowoltaiczne i inwerter. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z urządzeniem, które przekształca energię słoneczną w elektryczną. Z kolei inwerter zmienia energię elektryczną w formę, która jest zdatna do odbioru przez urządzenia wykorzystywane w domu.

Do głównych elementów układu paneli fotowoltaicznych zalicza się również system monitorowania. Dzięki niemu można się dowiedzieć, ile rzeczywiście energii elektrycznej jest wytwarzane, a ile zużywane.

Kluczowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę

W ramach pierwszego kroku trzeba określić wydajność panelu słonecznego. Dzięki temu będzie można zdecydować się na instalację, która spełni zapotrzebowanie na energię gospodarstwa domowego. Można zrobić to w następujący sposób – mnożąc roczne zużycie prądu przez 1,2 i podzielić to przez produkcję roczną z kW. Wynik będzie mocą instalacji fotowoltaicznej, która spełni Twoje oczekiwania.

Następna kwestia to sprawdzenie gwarancji producentów paneli słonecznych. Średnia branżowa wynosi od 10 do 25 lat i właśnie w tym przedziale powinno mieścić się poręczenie dostawcy/producenta paneli. Potem trzeba porównać koszty z przewidywaną wydajnością. 

Na jakie dane techniczne paneli zwracać uwagę

Ilość energii elektrycznej, którą mogą wyprodukować panele słoneczne, zależy od kilku czynników. Zalicza się do nich m.in. moc znamionowa, tolerancja mocy, a także sprawność i współczynnik temperaturowy. Po zestawieniu ich ze sobą użytkownik będzie mógł ustalić, ile energii są w stanie wygenerować przyszłe panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne słyną ze swojej trwałości. Jednak na niektórych obszarach występują wyjątkowo obfite opady śniegu albo silny wiatr. Jeśli mieszkasz właśnie w takiej okolicy, to upewnij się, że panele, na które się decydujesz, są zaprojektowane w sposób pozwalający im wytrzymać bardziej wymagające warunki pogodowe. Dobrym wyborem będą systemy spełniające wymagania norm IEC 61215.

Koszt paneli fotowoltaicznych – jak go zredukować?

Cena za montaż paneli fotowoltaicznych wyniosła w 2021 roku ok. 13 500–28 000 złotych brutto z uwzględnieniem 8% podatku VAT. Z kolei średnia cena jednego panela słonecznego to ok. 1200 za sztukę.

Żeby zredukować koszty zarówno zakupu, jak i montażu, warto zastanowić się nad skorzystaniem z finansowania inwestycji. Na szczęście nie brakuje programów, które zapewniają dodatkowe środki na zakup i instalację paneli. Zaliczają się do nich pakiety takie jak: Mój Prąd 4.0, Ulga Termomodernizacyjna, Agroenergia, Czyste Powietrze cz. III czy  Energia Plus. Warto też się dowiedzieć, czy w Twoim regionie nie jest prowadzony oddzielny program dofinansowania. Można też skorzystać z pożyczki bankowej. Biorąc te programy pod uwagę, wybór i instalacja paneli przebiegnie sprawniej i taniej.

zdj. główne: Andreas Gücklhorn/unsplash.com

ihousesystems

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do pielęgnacji sierści twojego psa?
Jak wybrać odpowiednie narzędzia do pielęgnacji sierści twojego psa?
Zdobądź odpowiednią wiedzę aby odpowiednio dbać o piękno i zdrowie sierści swojego psa. Dowiedz się jakie narzędzia będą najlepsze dla Twojego pupila i jak ich prawidłowo używać.
Kluczowe elementy układu elektrycznego: dławiki
Kluczowe elementy układu elektrycznego: dławiki
Dławiki stanowią istotny element układów elektrycznych. Ich właściwe zrozumienie pozwala na poprawne zaprojektowanie i działanie różnego rodzaju urządzeń elektronicznych. Jakie są ich rodzaje i działanie?
Jak prawidłowo pielęgnować i konserwować basen w ogrodzie dla długotrwałego użytkowania
Jak prawidłowo pielęgnować i konserwować basen w ogrodzie dla długotrwałego użytkowania
Dowiedz się, jak odpowiednio dbać o swój basen ogrodowy, aby cieszyć się nim przez długie lata. Porady ekspertów na temat pielęgnacji i konserwacji.
Ostatnie wpisy
Polecamy