Jak działa układ SZR – Samoczynnego Załączania Rezerwy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Układ Samoczynnego Załączania Rezerwy, zwany także SZR, to urządzenie stosowane w instalacjach elektrycznych, które umożliwia automatyczne przełączenie zasilania z jednego źródła na drugie w przypadku awarii lub braku napięcia w jednym z nich. Dzięki temu, urządzenia podłączone do sieci zasilającej nie tracą zasilania, co pozwala na utrzymanie ciągłości pracy, a tym samym uniknięcie potencjalnych strat materialnych.

 

Układ SZR składa się z dwóch głównych elementów: przełącznika zasilania i kontrolera logiki programowalnej (PLC). Przełącznik zasilania pozwala na podłączenie dwóch oddzielnych źródeł zasilania i sterowanie nimi, natomiast PLC monitoruje sygnały z zasilaczy i na ich podstawie podejmuje decyzję o przełączeniu zasilania na rezerwowe źródło.

 

Układ SZR działa na zasadzie ciągłego monitorowania poziomu napięcia w sieci i w momencie jego spadku poniżej określonego poziomu, automatycznie załącza generator rezerwowy. W przypadku powrotu napięcia do normy, generator zostaje odłączony, a zasilanie z sieci głównej przywrócone.

 

Jakie pełnią funkcję?

 

Główną funkcją SZR jest automatyczne przełączanie zasilania na rezerwowe źródło w przypadku awarii lub braku napięcia w pierwszym źródle. W momencie, gdy kontroler PLC wykryje, że pierwsze źródło zasilania nie działa, przełącznik zasilania automatycznie przestawia się na drugie źródło. W ten sposób, urządzenia podłączone do sieci zasilającej nie tracą zasilania i działają bez przerw.

 

Jednym z zastosowań układu SZR są instalacje zasilające ważne urządzenia, takie jak np. maszyny przemysłowe, systemy klimatyzacyjne czy systemy oświetlenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku awarii jednego zasilacza, system automatycznie przełączy się na rezerwowy, co pozwoli na uniknięcie przerw w pracy maszyn lub systemów.

 

Innym zastosowaniem układu SZR są systemy zasilające w szpitalach czy innych placówkach służby zdrowia. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku awarii jednego zasilacza, system automatycznie przełączy się na rezerwowy, co pozwoli na ciągłe działanie ważnych urządzeń medycznych, a tym samym zapewni bezpieczeństwo pacjentom.

 

Układ SZR znajduje również zastosowanie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. budynki biurowe czy centra handlowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w przypadku awarii jednego zasilacza, system automatycznie przełączy się na rezerwowy, co pozwoli na uniknięcie przerw w dostawie prądu, a tym samym utrzymanie ciągłości pracy biur czy sklepów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Precyzja i efektywność w sterowaniu napędami z falownikami w roli głównej
Precyzja i efektywność w sterowaniu napędami z falownikami w roli głównej
Lenze falowniki są zaawansowanymi urządzeniami elektronicznymi, które znajdują zastosowanie w szerokim spektrum przemysłowych aplikacji napędowych.
Zalety i funkcjonalność inteligentnych systemów grzewczych w Twoim domu
Zalety i funkcjonalność inteligentnych systemów grzewczych w Twoim domu
Odkryj efektywność i zalety inteligentnych systemów grzewczych w domu. Dowiedz się, jak technologia może poprawić komfort i efektywność energetyczną Twojego domu.
Jak działa automatyka zasłon i rolet: Technologia i funkcje kontrolne
Jak działa automatyka zasłon i rolet: Technologia i funkcje kontrolne
Automatyka zasłon i rolet: Komfort, wygoda i efektywność energetyczna w Twoim domu.
Ostatnie wpisy
Polecamy